Tel.: +421 48 416 19 47, +421 911 617 223
E-mail: davital@davital.sk

Pri príprave kávy vzniká pomerne objemný odpad v podobe kávovej usadeniny. Ten by však bola škoda len tak vyhodiť, pretože výnimočné vlastnosti kávy ako intenzívna vôňa, acidita a konzistencia ju predurčujú na všestranné využitie aj následne po vypití šálky kávy. Vyskúšajte recyklovať kávový odpad a využite tak rôzne ekologické spôsoby jeho opätovného využitia.

Káva ako účinný čistič

Zrniečka z kávy môžu výborne nahradiť čistiaci prášok. Pomocou zmesi kávovej usadeniny, horúcej vody a malého množstva prostriedku na umývanie riadu účinne vyčistíte odtoky, znečistené hrnce, panvice, sporák aj rúru. Pri vymetaní popola z krbu pridajte vlhkú kávovú usadeninu a zmeťte. Výrazne sa tým eliminuje prašnosť popola. Zo zmesi kávovej usadeniny a horúcej vody vytvorte hustejšiu hmotu, ktorou po nanesení výborne prekryjete povrchové ryhy a škrabance na tmavom drevenom nábytku.

Využitie kávy v záhrade

Pravdepodobne najväčšie využitie odpadu z kávy nájdeme v záhrade. Káva dodá kompostu potrebný dusík, je tiež prirodzeným lákadlom pre dážďovky, ktoré prevzdušnia pôdu. Rastliny ako ruže, azalky, rododendrony, stále zelené rastliny, kamélie a hortenzie, ale aj mrkva pri siatí budú prosperovať po pridaní kávy ako hnojiva do pôdy.
Naopak po roztrúsení kávy po záhrade sa môžeme vyvarovať premnoženým škodcom a slimákom ako aj túlavým mačkám. Pri občasnom použití kávových zŕn pri kúpaní domácich miláčikov bude káva pôsobiť ako ochrana proti blchám.

Preč s nepríjemným zápachom

Káva pohlcuje pachy a neutralizuje vône. Nie nadarmo sa používa v parfumériách pri regenerácií čuchových buniek počas testovania parfumov. Vyskúšajte vysypať použitú kávu do misky a položte ju do miestnosti alebo chladničky, vysypte malé množstvo kávy do odpadkového koša alebo jednoducho na miesto kde pretrváva nepríjemný zápach, ktorého sa chcete zbaviť. Po krájaní aromatických potravín ako cibuľa alebo cesnak si umyte ruky s troškou kávovej usadeniny.

Prírodné farbivo

Káva stmavuje a zafarbuje. Rozpustite kávovú usadeninu vo vode a použite na zafarbenie papiera, látok, dreva alebo dekorácií.

Kozmetika a starostlivosť o vlasy

Káva je jednou z najkrajších a najintenzívnejších vôní na svete. Ak vôňu kávy obľubujete, jednoducho si môžete vyrobiť kávové mydlo, po zmiešaní kávovej usadeniny s medom zas vytvoríte peeling na tvár a telo. Káva pomáha odstrániť vrchnú vrstvu pokožky a pomáha tiež redukovať nepríjemné vačky a tmavé kruhy pod očami. Po prevarení kávovej usadeniny, vychladnutí a nanesení na telo po dobu 15 minút nám káva vyčaruje jemné „opálenie“ pokožky.
Po pridaní kávovej usadeniny do šampónu a následnom umytí vlasov, káva účinne odstráni prebytočné nečistoty a mastnotu z vlasov. Odporúča sa použitie najmä pre tmavé vlasy, pretože káva vlasy súčasne prirodzene stmavuje.

Využitie kávy v zime

Kávovú usadeninu môžeme použiť v zimných mesiacoch na posypanie ciest a chodníkov. Drsnosť zrniečok kávy pôsobí podobne ako piesok alebo štrk. Zabraňuje tak šmýkaniu sa na zľadovatelých plochách a acidita kávy zároveň pomáha rýchlejšie rozpustiť ľad.

Vyskúšali ste už niektorý zo spôsobov opätovného využitia kávy? Dajte nám vedieť!