Tel.: +421 48 416 19 47, +421 911 617 223
E-mail: davital@davital.sk

Aj keď sa v súčasnosti stretávame s trendom zrnkovej kávy, ktorej spotreba má stúpajúcu tendenciu, instantná káva si stále nájde množstvo svojich priaznivcov. Ako instantná káva vznikla, aké sú spôsoby jej výroby a prípravy pomocou nápojových automatov sa dozviete v nasledujúcom článku.

Vznik instantnej kávy

Vznik instantnej kávy siaha do roku 1890, kedy došlo vôbec k prvým pokusom pripraviť instantnú práškovú zmes z praženej kávy. Dôvodom bolo maximálne zjednodušiť prípravu kávy s cieľom zanechať v nej toľko aromatických a chuťových čŕt, aby sa čo najviac podobala čerstvo pomletej káve. Tejto myšlienke sa najviac priblížil vynálezca George Washington v roku 1906. Instantná káva bola neskôr počas druhej svetovej vojny využívaná takmer výlučne pre potreby armády, kedy ju vojaci dostávali na prídel. Na trhu sa objavila instantná káva v 50. rokoch minulého storočia. Medzi najväčších spotrebiteľov instantnej kávy patria obyvatelia Škandinávie, ale svojej obľube sa teší po celom svete.

Spôsoby výroby instantnej kávy

Existujú dva spôsoby výroby instantnej kávy. Obidva sa vyrábajú z praženej mletej kávy tak, že sa káva uvarí a voda sa nechá odpariť, pričom vzniká veľmi koncentrovaná káva. Tá sa potom suší rozprašovaním resp. sprejovaním (spray drying) alebo sa vymrazuje (freeze drying). Druhá spomenutá metóda je technologicky náročnejšia, ale káva si pri nej zachová viac zo svojej arómy. Pri výrobe jedného kilogramu rozpustnej kávy sa spotrebujú až dva kilogramy zelených kávovníkových zŕn. Pripravíte však z neho oveľa väčšie množstvo nápojov ako z kávy čerstvo praženej. Instantnú kávu je taktiež možné skladovať po dlhšiu dobu bez toho, aby výrazne zmenila svoje vlastnosti.

Nápojové automaty na instantnú kávu

Množstvo zákazníkov nápojových automatov vyhľadáva obľúbenú, klasickú chuť instantnej kávy na akú sú zvyknutí napríklad aj zo svojich domácností. Káva s mliekom patrí doteraz medzi najobľúbenejšie nápoje vôbec. Okrem preferencie chuti instantnej kávy je výhodou aj veľmi rýchly výdaj nápoja, čo ocenia zákazníci vo výrobných prevádzkach aj na veľmi vyťažených miestach.
V našich nápojových automatoch nájdete rôzne druhy kvalitnej instantnej kávy, kávu sušenú mrazom, kávu s pridaním zrnkovej kávy, ako aj so zníženým obsahom kofeínu. To všetko spolu s čerstvo pomletou zrnkovou kávou tvorí široký sortiment, z ktorého si každý zákazník má možnosť vybrať.