Tel.: +421 48 416 19 47, +421 911 617 223
E-mail: davital@davital.sk

 

 

Jedným z hlavných dôvodov, prečo si kávu radi vychutnávame je okrem obľúbenej chuti a vône určite aj povzbudenie k činnosti, zvýšená koncentrácia myšlienok na konkrétnu úlohu a zvýšenie produktivity. Doprajte si coffee break v ten správny čas počas dňa a maximalizujte tak účinky kávy na váš organizmus.

To najľahšie dosiahnete tak, že kávu budete piť rovnomerne počas dňa. Ak netrpíte zdravotnými ťažkosťami, približne 2 až 3 šálky kávy denne sú optimálne. Ak to s dennou dávkou naopak preženiete a doprajete si viac než 5 šálok, v tele sa prejaví nadbytok kofeínu, čo má za následok podráždenosť, rozladenosť, nevoľnosť, búšenie srdca, nadmerné potenie a trasenie svalov.
Aj keď by bolo určite veľmi príjemné zobudiť sa do príjemnej vôni kávy a hneď si ju dopriať, mali by ste predsa len chvíľu počkať. Podľa vedeckých výskumov totiž účinky kofeínu na náš organizmus ovplyvňuje hormón kortizol, ktorý je vylučovaný v pravidelných intervaloch počas dňa. Deň predstavuje pre naše telo akýsi hlavný životný cyklus alebo biologické hodiny. Vďaka hormónu kortizolu sme čulí a pohotoví.

9:30 - 12:00 hod.

14:00 - 17:00 hod.

Produkcia kortizolu je najvyššia od 8 do 9 hodiny rannej, kedy sa cítime prirodzene čulí. Kávu je najlepšie vypiť práve v čase poklesu kortizolu, teda prvý raz približne od 9:30 do času obeda, kedy naše telo potrebuje naozaj povzbudiť. Je optimálne vychutnať si prvú kávu až po raňajkách a následne po nej vypiť pohár vody. Naopak, ak si dáte prvú kávičku už v čase od 8 do 9 hodiny, účinok kofeínu sa natoľko neprejaví, pretože naše telo už povzbudenie navyše nepotrebuje a môže sa stať voči kofeínu viac odolné. Ďalší pokles kortizolu nastáva poobede, približne od druhej do piatej hodiny, kedy je optimálny čas na poobednú kávu.
Káva počas dňa pôsobí na rôzne orgány. Ranná káva ovplyvňuje obličky a napomáha k vylučovaniu. Poobede dochádza k ovplyvňovaniu zažívacieho traktu. Podvečer káva napomáha k výkonu počas fyzickej aktivity a výrazne zabraňuje pocitu ospalosti. Večer káva pozitívne vplýva na predstavivosť a tvorbu nových myšlienok.

Ak máte záujem o umiestnenie automatu na kávu alebo rýchle občerstvenie či kúpu kávovaru do vašej spoločnosti, kontaktujte nás na davital@davital.sk. Radi vám s výberom pomôžeme.