Tel.: +421 48 416 19 47, +421 911 617 223
E-mail: davital@davital.sk

V dnešnej dobe sú predajné automaty už bežnou súčasťou života každého z nás. Nájdeme ich na verejných miestach a v priestoroch kde sa pohybuje väčšie množstvo ľudí, ktorým automat poskytne bez akejkoľvek priamej ľudskej sily kávu, iný teplý nápoj či občerstvenie.

Myšlienka vznikla v Egypte

Prvá zmienka o predajných automatoch siaha do roku 215 p. n. l., kedy grécky matematik Hero vynašiel stroj na výdaj svätenej vody v egyptských chrámoch. V mestách sa predajné automaty začali objavovať v 19. storočí. V tej dobe však ešte nemali nič spoločné s kávou. Jeden z prvých automatov v USA bol predstavený na syndikáte obchodníkov v New Yorku. Vedel rozpoznať jednu penny. Nevýhodou bolo, že bol obrovský a neskutočne ťažký – vážil niečo cez 270 kg. V roku 1883 v Anglicku bol predstavený ďalší automat, ktorý predával pohľadnice. Lákal však nepoctivých ľudí, ktorí chceli získať pohľadnice bez zaplatenia a tak namiesto mincí doň hádzali zložený papier alebo kúsky pomarančovej kôry. V tom istom čase v Londýne bol vyvinutý aj predajný automat na knihy istým majiteľom kníhkupectva.

Prvú kávu z automatu si dali v Londýne

Na konci 19. storočia, kedy sa počet obyvateľov v mestách začal výrazne zvyšovať a spôsob života sa začal meniť, bola otázka rýchleho prístupu k občerstveniu veľmi dôležitá. Nápojový automat v sebe spájal automatizáciu procesu výroby bez potreby zamestnávať človeka zodpovedného za prípravu kávy a iných teplých nápojov. Navyše ľudia na akomkoľvek mieste mali prísun k občerstveniu v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Prvý automat na teplé nápoje sa objavil v Londýne v roku 1895. Na ohrievanie vody využíval teplo z pouličných plynových lámp a fungoval bez porúch. Automat s piatimi ohrievačmi bol nainštalovaný na lampe na Leicester Square, námestí v západnom Londýne. Záujem o nápoje z neho bol však taký obrovský, že nakoniec musel byť tento nápojový automat odstránený.

Rozvoj kávomatov na Slovensku

O ďalších 50 rokov boli už nápojové automaty bežne umiestňované na verejné miesta a zabezpečovali tak neustály prístup k teplým nápojom. Na Slovensku sa začal trh s predajnými automatmi významnejšie rozvíjať v 90. rokoch 20. storočia a naša spoločnosť bola jedna z prvých, ktorá predajné automaty začala na Slovensku prevádzkovať a zabezpečovať dostupnosť kávy, horúcich nápojov a občerstvenia. V súčasnosti máme k dispozícií rôzne druhy nápojových automatov, automatov na rýchle občerstvenie či kombinovaných automatov a bohaté skúsenosti s ich obsluhou a prevádzkovaním. Kvalita a sortiment služieb ponúkaných nápojovými a snackovými automatmi sa v posledných rokoch neustále zvyšuje. Neváhame sledovať novinky a prinášať na trh inovácie. V súčasnosti si tak z našich automatov môžete vychutnať kávu z čerstvo pomletých kávových zŕn, cappuccino a iné mliečne produkty z kvalitného sušeného mlieka, dopriať si okrem klasického občerstvenia aj čerstvé bagety či bio produkty.

Ak máte záujem o umiestnenie automatu na kávu alebo rýchle občerstvenie či kúpu kávovaru do vašej spoločnosti, kontaktujte nás na davital@davital.sk. Radi vám s výberom pomôžeme.