Tel.: +421 48 416 19 47, +421 911 617 223
E-mail: davital@davital.sk

Pitie kávy je pre väčšinu ľudí vnímané ako príjemný rituál, krátky oddych od povinností a je takmer výlučne spojené s príjemnými zážitkami, pocitom potešenia a povzbudenia. Doprajte si doma alebo v práci šálku kávy, ktorá vám zlepší náladu.

Vďaka káve sme priateľskejší

Prieskumy hovoria, že káva má za následok priateľskejšie správanie, pri rozhovore sme viac otvorení, úprimní a nestaviame medzi seba bariéry, ba priam naopak, snažíme sa hľadať spoločné riešenia a prísť s novými tvorivými nápadmi, ktoré hrajú do karát všetkým zúčastneným stranám. Káva je preto vhodným nápojom počas prvých stretnutí, v čase spoznávania sa, keď sa snažíme nájsť si k sebe spoločnú cestu, či už ide o pracovný alebo osobný život. Káva sa preto oficiálne servíruje počas konferencií a ďalších networkingových aktivít a stretnutia pri káve s dobrými priateľmi sú akýmsi synonymom pre hlbší, priateľský rozhovor medzi štyrmi očami. Coffee break v práci zas vytvára priestor pre kolegov na lepšie spoznanie sa a vypnutie z pracovného kolotoča.

Káva pripomína pozitívne zážitky

Senzorické vlastnosti kávy by sme nemali podceňovať. Najmä krásna, už na diaľku rozpoznateľná vôňa čerstvo pomletej kávy, v nás prebúdza niečo neopakovateľné, spojené s chvíľami s rodinou, rozhovormi s priateľmi alebo tvorivou diskusiou počas pracovnej porady, ktoré sme pri káve zažili. Vôňa kávy je natoľko špecifická a silná, že tieto zážitky sa nám potom s vnímaním vône opakujú a už akosi automaticky navodzujú dobrý pocit, vrátia sa nám spomienky na skvelý nápad alebo rozhodnutie, ktoré sme spravili, na plodnú debatu s kolegami, kedy sa nám spoločne podarilo vyriešiť problém.

Antidepresívne účinky

Je dokázané, že káva nepôsobí na dobrú náladu len chvíľkovo, ale dokáže pôsobiť počas dlhšieho obdobia. Podľa výskumov sa pravidelnou konzumáciou kávy objavujú zmenšené príznaky vzniku depresií, a to najmä u žien.
Depresie a stavy úzkosti sa objavujú často práve počas jesene a zimy, keď je von nedostatok slnečného svitu a menej príležitostí na voľnočasové aktivity na čerstvom vzduchu. Práve v tomto období sa depresie objavujú najčastejšie a spotreba kávy sa u nás výrazne zvyšuje.
Proti depresívnym stavom pôsobia najmä antioxidanty, ktoré sú bohato obsiahnuté práve v káve. Navodenie pohody a dodanie energie a prejavenie skutočného záujmu a zapálenie sa pre veci naokolo sú jednými z hlavných dôvodov, ktoré nás vedia zbaviť stavov úzkosti, apatie a neistoty a priniesť nové myšlienky a zmysel do ďalších aktivít.