Tel.: +421 48 416 19 47, +421 911 617 223
E-mail: davital@davital.sk
Najlepšie spôsoby recyklácie kávy
august 25, 2016
Kávový catering
september 22, 2016

Piť alebo nepiť kávu? Tu je 5 dôvodov, ktoré vás presvedčia!

Aj vy patríte k milovníkom kávy, začínate ňou každý deň, sprevádza vás počas pracovných dní aj dní voľna? Pravdepodobne sa z času na čas zamýšľate, či je káva pre vaše zdravie prospešná. Okrem výnimočného pôžitku z chuti a arómy má káva pre vás aj mnohé zdravotné benefity.

Liečivé účinky kávy objavili ľudia už pred 1000 rokmi a v arabskej lekárskej literatúre nájdeme informácie, podľa ktorých sa už v 10. storočí káva skutočne užívala ako liek. Dokážeme totiž vďaka nej priaznivo ovplyvniť viacero zdravotných problémov a bojovať proti rôznym ochoreniam.

1. Preč s únavou

Najpozitívnejšie vnímaný benefit a zároveň aj dôvod väčšiny ľudí k pitiu kávy je práve boj s únavou. Káva odstraňuje pocit únavy a bolesti, podporuje mozgovú činnosť a pomáha pri spomínaní aj kreatívnej činnosti. Káva má tiež euforický účinok, už približne 15 minút po jej vypití sa cítime povzbudivo a príjemne, čo určite nie je na škodu nejedno pracovné ráno. Pravidelnou konzumáciou kávy môžete predísť ochoreniam ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Kofeín ako alkaloid priaznivo stimuluje centrálnu nervovú sústavu a výskumy udávajú, že kofeín nielen povzbudzuje mozgovú činnosť, ale úspešne pôsobí aj proti pocitom strachu a úzkosti a zmierňuje bolesti hlavy.

2. Naštartovanie metabolizmu

Kvalitná káva by mala byť súčasťou jedálnička aj v prípade, že sa snažíte o zdravý životný štýl. Káva podporuje trávenie, urýchľuje metabolizmus a odbúravanie tukov. Káva sama o sebe neobsahuje takmer žiadne kalórie. Kalórie nadobúda až pri kombinácií s cukrom, mliekom a ďalšími dochucovadlami. Ak teda chcete, aby káva pôsobila priaznivo na úbytok váhy, vyvarujte sa takýchto nápojov a vychutnajte si kávu len samú o sebe. Káva tiež odvodňuje, čím zbavuje organizmus toxických produktov. Po vypití kávy je preto vhodné napiť sa vody.

3. Výnimočný zdroj antioxidantov

Káva ako čistý prírodný produkt je vynikajúcim zdrojom antioxidantov, dodáva až približne 70 % antioxidantov prijímaných potravou. Káva v súčasnosti patrí k hlavným zdrojom antioxidantov a prekonáva aj zelený čaj, čokoládu, červené víno či rôzne druhy ovocia a zeleniny. Antioxidanty sú schopné neutralizovať voľné radikály a zamedzujú tak degeneratívnym poruchám mozgu, predčasnému starnutiu, oslabeniu nervového a imunitného systému, chránia kardiovaskulárny systém a potláčajú vznik rakoviny.

4. Proti ochoreniam

Pitím kávy úspešne bojujete proti ochoreniam ako cukrovka, dna, žlčníkovým kameňom a ochoreniam srdca. Vedci doposiaľ nenašli žiadny vzťah so zvyšujúcou sa spotrebou kávy a rizikom infarktu, mozgovej príhody alebo vzniku srdcových ochorení.
Pitie kávy tiež dokáže ochrániť organizmus pred cirhózou pečene. Dlhú dobu sú tiež známe priaznivé účinky kávy na astmatické ochorenia. Počet astmatických záchvatov sa pri pravidelnom pití kávy vďaka obsiahnutému kofeínu, ktorý stimuluje dýchacie centrum a uvoľňuje priedušky, výrazne znižuje.

5. Krásna pokožka

Pozitívny účinok kávy na pokožku siaha ďaleko, až do 9. storočia, kedy sa káva zaradila medzi látky, ktoré pôsobia blahodarne na ľudskú pokožku a majú čistiaci účinok. Mnohé kozmetické spoločnosti už v súčasnosti ponúkajú osobitné rady produktov s obsahom kávy, ktoré sa využívajú hlavne na vypnutie, vyhladenie a povzbudenie unavenej pokožky v podobe rôznych peelingov a telových prípravkov.

Samozrejme, že aj tu treba dodržiavať pravidlo všetko s mierou. Napriek nespočetným zdravotným benefitom, ktoré káva prináša to samozrejme tak ako s ničím iným netreba s jej konzumáciou preháňať. Pre zdravého človeka je konzumácia 2-3 šálok kávy denne v poriadku.