Tel.: +421 48 416 19 47, +421 911 617 223
E-mail: davital@davital.sk

Káva je s pracovným dňom spätá už akosi automaticky. Veľa z nás sa púšťa do pracovných úloh naplno až potom ako si vychutná prvú rannú kávu. Káva je tiež súčasťou obchodných stretnutí a porád a kofeín dopĺňame aj vtedy, keď nás čaká poriadne dlhý pracovný deň, uzávierka alebo projekt, ktorý treba dokončiť. Na kávu nedajú dopustiť ani pracovníci v nočných zmenách a nepretržitých prevádzkach.

Káva poskytuje množstvo benefitov, ktoré využívame aj na zvýšenie pracovného výkonu. Vplýva na nabudenie k činnosti, podporuje sústredenie a zvyšuje hladinu šťastia a celkovo podporuje dobrý vnútorný pocit.

Aké benefity nám pitie kávy v práci prináša?

• Po káve sa jednoducho cítime fyzicky lepšie a to hneď z dvoch jednoduchých dôvodov. Aróma kávy ako jedna z najkrajších vôní vôbec je v pracovnom prostredí sama o sebe veľmi uvoľňujúcim elementom. Ďalším dôvodom je, že na telo prirodzene dobre pôsobí konzumácia teplého nápoja, ktorý zahreje a pocit tepla uvoľní a cítime sa tak príjemne a pohodlne.
• Káva má povzbudivý účinok vďaka kofeínu, ktorý je silným a efektívnym stimulom. Kofeín obsiahnutý v káve blokuje receptory adenozínu v mozgu a ten sa prebúdza. Naštartuje sa v nás energia, zlepší sa zapamätanie si vecí a schopnosť sústrediť sa na konkrétny problém bez myšlienkového odbiehania. Nie nadarmo sú najväčšími konzumentmi kávy práve ľudia pracujúci v profesiách vyžadujúcich sústredenie a kreatívne myslenie.
• Káva pôsobí prospešne aj vtedy, ak sme sa príliš nevyspali a hneď od rána nás čaká množstvo pracovných úloh. Samozrejme, nie je možné kávou nahradiť potrebný spánok, avšak káva aspoň na istý čas dokáže zmierniť nepríjemné pocity spôsobené nedostatkom spánku a zbaví aj z toho prameniacu bolesť hlavy.
• Kto by nemal rád pracovné prestávky pri kávovare či automate na kávu, kedy je čas porozprávať sa o viac či menej osobnejších témach, na chvíľu si oddýchnuť či práve prísť na riešenie pracovného problému? Posedenie pri káve tiež búra sociálne bariéry. Práve takéto chvíle patria k prirodzeným tmelom pracovného kolektívu, čo pomáha budovať dobré vzťahy medzi kolegami a vzájomne sa motivovať.

Ak Vám v práci chýba automat na kávu či kávovar, kontaktujte nás na davital@davital.sk. Radi Vám s riešením kávového režimu pomôžeme.

Váš tím Davital